Yeni Pisi deposu ekleme

Depo adresleri

Stable http://packages.pisilinux.org/repositories/1.0/stable/x86_64/pisi-index.xml.xz

Geliştirici https://github.com/pisilinux/PisiLinux/raw/master/pisi-index.xml.xz

Pisilife https://github.com/pisilinux/pisilife/raw/master/pisi-index.xml.xz

Playground Bu depo Pisi’ye eklenmemektedir.

Stable deposu nedir?

Stable Deposu resmi pisi paketlerinin Tutulduğu depodur. Bu deponun sisteme eklenmesi demek, test edilmiş ve en kararlı yazılımın paket yöneticisi ve konsol komutları aracılığıyla kurulabilmesi demektir.

Stable deposunu eklemek

Stable deposunu ekleyerek, en kararlı yazılımı kurma imkanına sahip olabilirsiniz. Stable deposunu eklemek için aşağıdaki yollardan birini tercih edebilirsiniz.

Paket Yöneticisi üzerinden eklemek

Yeni yüklenen bir PisiLinux’ta en güncel ve kararlı depo öntanımlı olarak eklidir. Bu ,işlemi depo kayıtlı değilse yapınız. Pisi’nin grafiksel arayüzü üzerinden Geliştirici deposunu eklemek için Paket Yöneticisi’ni açın, Ayarlar menüsündeki “Paket Yöneticisi Uygulamasını Yapılandır” seçeneğine tıklayın. Alttaki pencere karşınıza geldiğinde Depolar sekmesine geçip Yeni Depo Ekle düğmesine tıklayın.

paket yöneticisini yapılandır

Depo Adı bölümüne, örneğin Stable yazın.(kullanacağınız başka bir depo ismi hata verebilir) Depo Adresi bölümüne geliştirici deposu adresini yazın,http://packages.pisilinux.org/repositories/1.0/stable/x86_64/pisi-index.xml.xz Ardından Tamam düğmesine tıklayın.Listede yer alan deponun başındaki kutucuğa tik atın.Tamam düğmesine tıklayın.

Komut satırından eklemek

Uygulamalar > Sistem > Konsole programını açın.

sudo pisi ar Stable http://packages.pisilinux.org/repositories/1.0/stable/x86_64/pisi-index.xml.xz

komutunu yazın ve enterleyin.

Her iki işlemde de programlar eklenen depo veritabanını güncellemek için gerekli dosyaları indirecektir.

Geliştirici (Github) deposu nedir?

Geliştirici Deposu (contributor repository), resmi yazılım deposuna hazırlık maksadıyla github üzerinde inşa dizin ve dosyalarının tutulduğu depodur. Bu deponun sisteme eklenmesi demek, daha fazla sayıda ve güncel yazılımın konsol komutları aracılığıyla kurulabilmesi demektir.

Geliştirici deposunu eklemek

Geliştirici deposunu ekleyerek, daha güncel yazılımı kurma imkanına sahip olabilirsiniz. Ancak kararlı depoya alınmamamış bu paketler sisteminizde kararsızlık oluşturabilir. Geliştirici deposunu eklemek için aşağıdaki yollardan birini tercih edebilirsiniz.

Paket Yöneticisi üzerinden eklemek

Pisi’nin grafiksel arayüzü üzerinden Geliştirici deposunu eklemek için Paket Yöneticisi’ni açın, Ayarlar menüsündeki “Paket Yöneticisi Uygulamasını Yapılandır” seçeneğine tıklayın. Yukarıdaki pencere karşınıza geldiğinde Depolar sekmesine geçip Yeni Depo Ekle düğmesine tıklayın.

Depo Adı bölümüne, örneğin Github yazın.(kullanacağınız başka bir depo ismi hata verebilir) Depo Adresi bölümüne geliştirici deposu adresini yazın,https://github.com/pisilinux/PisiLinux/raw/master/pisi-index.xml.xz Ardından Tamam düğmesine tıklayın.Listede yer alan deponun başındaki kutucuğa tik atın.Tamam düğmesine tıklayın.

Komut satırından eklemek

Uygulamalar > Sistem > Konsole programını açın.

sudo pisi ar Github https://github.com/pisilinux/PisiLinux/raw/master/pisi-index.xml.xz

komutunu yazın ve enterleyin.

Her iki işlemde de programlar eklenen depo veritabanını güncellemek için gerekli dosyaları indirecektir.

Geliştirici Depodan bir paketi kurmak

Geliştirici deposundan paket derleyebilmek için system.devel paketlerinin kurulu olması gerekir.Bunun için komut satırında sudo pisi it -c system.devel çalıştırmalısınız. Bu komut ile çok sayıda paket yüklenecek ve paket derleyebilir hale geleceksiniz.

Bu işlem için geliştirici depo adresinin paket yöneticisinde kayıtlı olduğu ve başındaki kutucuğun seçili olduğu görülmelidir. Örneğin PisiLinux için Geliştirici deposundan celestia paketini yüklemek içinhttp://www.github.com/pisilinux adresine giderek pisilinux deposuna tıklayın ve aradığınız paket bulun pspec.xml dosyasını açın.Sağ taraftaki Raw düğmesine tıklayın, ekran değiştiğinde adres çubuğundaki adresi kopyalayın, kullanılacak komut;

sudo pisi em PSPEC.XML ADRESİ

sudo pisi em https://raw.github.com/pisilinux/PisiLinux/master/science/astronomy/celestia/pspec.xml

Ancak bu paketin bağımlılıkları sisteminizde yüklü değilse bağımlılıklarıyla beraber kurulacaktır. Bu yol hızlı işlemciye sahip bilgisayarlarda denenmelidir, işlem bilgisayarınızı bir hayli çalıştıracak ve uzun sürebilecektir..

Pisilife Deposu

Geliştirici deposunda olduğu gibi ekleyebilirsiniz ve geliştirici deposundan paket derlendiği gibi derlemelisiniz.

http://www.github.com/pisilinux adresine giderek pisilife deposuna tıklayın ve aradığınız paket bulun papec.xml dosyasını açın.Sağ taraftaki Raw düğmesine tıklayın, ekran değiştiğinde adres çubuğundaki adresi kopyalayın.

sudo pisi em PSPEC.XML ADRESİ

Playground Deposu

Bu depo lisans sorunları nedeniyle pisi paketi haline getirilemeyen programların inşa dosyalarını tutar. Liste dizini yoktur. Paket yöneticisine eklenmez. Kurulumu yukarıda anlatıldığı gibidir.

http://www.github.com/pisilinux adresine giderek playground deposuna tıklayın ve aradığınız paket bulun pspec.xml dosyasını açın.Sağ taraftaki Raw düğmesine tıklayın, ekran değiştiğinde adres çubuğundaki adresi kopyalayın.

sudo pisi em PSPEC.XML ADRESİ

Advertisements